آبنمای معلق

آبنمای معلق چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

آبنمای معلق : امروزه هر مکانی که ساخته می شود باید جاذبه های تصویری در آن گنجانده شود تا لذت حضور در مکان برای افراد فراهم شود و به نوعی خاص بودن آن فضا در ذهن افراد باقی بماند، بر همین اساس معماری های متنوعی برای زیبا سازی های فضا استفاده می شود، یکی از این زیبایی ها به دکوراسیون فضا اختصاص دارد.

یک فضای دنج مانند رستوران را در نظر بگیرید که افراد برای خوردن غذای دلخواه خود به آن جا مراجعه می کنند، در صورتی که فضای رستوران، دکوراسیون جذاب داشته باشد افراد از حضور در رستوران لذت برده و برای حضور بعدی هم برنامه ریزی می کنند، یکی از این دلایل فضای جذاب و دیدنی داخل رستوران است که افراد را ترغیب می کند.

آب نمای معلق

از زیبایی های دکوراسیون فضا می توان به آب نما اشاره نمود، آب نمای انواع مختلفی دارد که آبنمای معلق یکی از آن هاست، برای نصب آب نما باید نکاتی رعایت شود تا طراحی ساختار آن با اصول طراحی و نصب همخوانی داشته باشد.

در این نوع از آب نما همچون سایر آب نما ها به لحاظ سر و صدا، حرکت، انعکاس، آرامش، تحرک، تأثیر خنک کننده و نور باید توجه کافی به عمل آید و نکات فوق با توجه به مکان نصب آب نما برنامه ریزی شود.

در فضایی که آبنمای معلق نصب می شود باید بتوان جذابیت نور را در میان آب به نمایش در آورد، با این کار از راکد ماندن آب جلوگیری به عمل خواهد آمد، نکته مهمی که در اینجا لازم است بیان گردد آن است که با نور می توان انواع تکینک های لازم برای جذابیت این آب نما را به کار گرفت.

در واقع نور منشأ بسیاری از پدیده ها از جمله  حرکت، تحرک، انعکاس و لرزش است و در صورت بکار گیری درست می تواند تفاوت های زیادی به لحاظ بصری ایجاد نماید، با ویژگی های بیان شده استفاده از آبنمای معلق به عنوان یکی از جاذبه های شهری شناخته شده است و در شهر های بزرگ به وفور دیده می شود.

آب نمای معلق

ابتکار اصلی آبنمای معلق

همان طور که در بخش های قبلی در مورد آبنمای معلق و شرایط نصب آن مطالبی بیان شد باید بتوان یک ابتکار جذاب را از این آب نما نسبت به سایر آبنما های دیگر دریابید، در حقیقت ابتکار به کار رفته در آبنمای مذکور نسبت به انواع آبنما های متحرک، شیشه ای، مجسمه یا سازه حجمی، مرکب، متحرک، حباب ساز برکه های مصنوعی، آب و آتش، مه و آب، دیواری، ترکیبی و پرده آب بسیار جدیدتر و جذاب تر است.

ابتکار اصلی آبنمای معلق آن است که در نقطه فوقانی آن سعی شده است تا پایه نگه دارنده ای از طرح حجمی آبنما در آن قرار داده شود تا بتوان ادامه طراحی این تکنولوژی را به نمایش در آورد، در حقیقت ارتفاع زیاد این آبنما از سطح زمین همراه با طرح حجمی بخش فوقانی آن طرح معماری خاصی در خود دارد.

طرح اصلی آبنمای معلق با ویژگی بیان شده باعث می شود تا فشار آب فواره های آبنما به شیوه ای بسیار هنرمندانه و شکیل به پخش آب بپردازد و این گونه تصور شود که آب در حال معلق در حال ریزش است، در واقع این ابتکار ایده جالبی است که در سایر آبنما ها دیده نمی شود، سبک به کار رفته در آبنمای معلق سبکی جدید و جذاب است که در سال های اخیر با استقبال زیادی همراه بوده است.

شرایط آبنمای معلق

شرایط نصب این تکنولوژی مانند شرایط نصب هر آب نمای دیگری باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد، نکته مهم آن است که هر آبنمایی از جمله آبنمای معلق باید در زمین مناسب با شرایط محیط خاص نصب شود، همچنین نیاز است تا موقعیت زمین با شرایط آبنمای مدکور هماهنگی بسیار داشته باشد.

فضا های عمومی شهر مانند پارک، باغ یا هر فضای سبز دیگر برای نصب آبنما نیاز دارد که با ابتکار جدید طرح آبنمای معلق برنامه ریزی شود، سلیقه مکان نصب و مطابقت آن با فرهنگ، اجتماع و گروه های سنی مراجعه کننده در فضای مورد نظر نیز عواملی هستند که برای نصب این تکنولوژی نیاز است.

آب نمای معلق

روند پروژه‌های مهان