ساخت ماکت معماری

ماکت معماری چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

برای ساخت ماکت معماری نیاز است تا عده ای خاص از هنرمندان معماری برای طراحی آن اقدام نمایند، این گروه از معماران شامل طراحان داخلی، طراحان معماری، طراحان صنعتی و حتی طراحان غرفه های نمایشگاهی خواهند بود.

در ساخت ماکت معماری برخی اقلام، مواد و متریال های خاص مرتبط با پروژه معماری نیاز است که تهیه آن باید از سوی طراح انجام گیرد، گاهی هم نصب مواد یا متریالی که جلوه بیرونی و نمای بیرونی پروژه ها نشان دهد نیاز است، منظور از نمای بیرونی گل، درخت و غیره است.

ساخت ماکت معماری

ماکت معماری

ماکت معماری نمای فیزیکی برای نمایش پروژه های معماری است که با مواد گوناگون ساخته می شود، هدف اصلی از طراحی ماکت معماری ارائه مدل فیزیکی طرحی است که بر اساس نیاز های کسب و کار طراحی می شود.

ماکت معماری زیبایی شگفت انگیزی دارد گویا نمود عینی کسب و کار با سایز کوچکتر مقابل دید مخاطبین قرار گرفته است تا بر اساس آن بتوان پروژه معماری را برای جلب نظر مخاطبین در نمایشگاه، اخذ مجوز های سرمایه گذاری، جلب سرمایه گذاری و حتی بازاریابی و فروش به نمایش گذاشت.

مواد و متریالی که در ماکت معماری استفاده می شود بر حسب بودجه متقاضی و هدف آن متفاوت است ولی معمولاً متریال به کار رفته شامل قطعاتی از یونولیت، چوب، فوم و فوم بورد است که برای نمایش بهتر می توان آن ها در یک طرح سه بعدی گرد هم آورد.

ماکت ساختمان

ماکت سازی

هنر ماکت سازی یک هنر معماری بوده و جلوه های خاصی از یک مدل پروژه را ایجاد می کند، در واقع می توان گفت برای ماکت سازی باید بتوان ساخت یک پدیده بشری یا طبیعی را به شکلی در آورد که ابعاد آن در مقایسه با ابعاد اصلی ماکت بر اساس مقیاس مشترک کوچک شود.

توجه داشته باشید که ماکت سازی نیاز دارد که تمامی اجزای پروژه معماری به یک تناسب کوچک شوند به گونه ای کوچک شدن ابعاد آن به صورت حداکثری مشابه با نمونه واقعی باشد و همین امر در ارائه و نمایش پروژه معماری بسیار اهمیت داشته و باید با دقت بالایی انجام گیرد.

ماکت خانه

ساخت ماکت

در ساخت ماکت باید نکاتی را مورد توجه قرار داد تا بتوان نتیجه و هدف اصلی از ارائه و نمایش ماکت را پایه گذاری نمود، زمانی که طراحان می خواهند به ساخت یک ماکت اقدام کنند باید بدانند که هدف و مکان قرار گیری ماکت کجاست و قرار است از نمایش ماکت چه چیزی دریافت شود، در زمانی که بر آورد دقیق از ساخت ماکت به دست آمد، طراحان می توانند برای ساخت ماکت اقدام نمایند.

ماکت ساختمان

ماکت ساختمان همچون ماکت خانه یک نوع از ماکت هاست که برای پروژه های معماری و ساختمانی استفاده می شود، در واقع ماکت ساختمان باید به صورت یک ساختمان واقعی دیده شود، این عبارت بیان می کند که متریال ماکت ساختمان باید به گونه ای باشد که با نگاه مخاطب شکل ظاهری آن مشابه با شکل واقعی ساختمان باشد، این نکته را می توان با عکس بسیار شفافی از پروژه معماری در مقابل ماکت ساختمان مورد قیاس قرار داد.

ساخت ماکت ساختمان بیش از هر ماکت دیگری اهمیت دارد، از آنجا که پروژه های ساختمانی برای احداث بنا نیاز به بودجه و هزینه های بالایی دارند در پروژ ه های ساختمانی ترجیح داده می شود که نمای کلی ساختمان را با ماکت ساختمان نمایش داد و در صورت تأیید پروژه، مراحل ساخت ماکت آغاز شود.

کمکی که ماکت سازی به دنیای مهندسی ساختمان دارد بسیار اهمیت دارد زیرا در صورت نیاز به تغییر در پروژه ساختمانی می توان با هزینه اندک آن تغییر را روی ماکت ساختمان اعمال کرد و پس از تشخیص درست و تأیید مطلب مورد نظر شروع به اقدامات ساخت بنا نمود.

ماکت سازی

ماکت خانه

یک بخش از هنر های جذاب معماری ساخت ماکت خانه است، در واقع ماکت خانه ماکتی است که برای نمایش و ارائه یک خانه به کار می رود، طراح ماکت خانه بر اساس شوق و سلیقه خود کیفیت مواد به کار رفته را تعیین می کند.

شاید طراحی و ساخت ماکت خانه آرزویی باشد که هر شخصی دوست دارد خانه رویا های خود را بسازد و یا آنکه ممکن است یک خانه واقعی بوده و دقیقاً مشابه با یک خانه استاندار درست شود، در حقیقت مراحلی برای ساخت ماکت خانه وجود دارد که عبور از هر مرحله به تشکیل خانه از پایه تا انتها منجر می شود.

ماکت سازی

روند پروژه‌های مهان