انیمیشن معماری

انیمیشن معماری چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

انیمیشن یکی از حرفه های بسیار مهم برای معرفی و تبلیغ است که امروزه در بسیاری از حوزه های زندگی مورد استفاده قرار گرفته است، انیمیشن معماری نیز با ماهیت انیمیشن اصلی می تواند به یک حرفه پر در آمد در حوزه معماری تبدیل شود.

چنانچه می دانید در دنیای امروز بسیاری از افراد علاقه مند به هنر و کامپیوتر حرفه انیمیشن را انتخاب می کنند و در این خصوص به پیشرفت های زیادی در حوزه انیمیشن سازی دست خواهند یافت، رشد و پیشرفت تکنولوژی های ساخت انیمیشن در حال پیشرفت است .

بر همین اساس ابزار و نرم افزار های ساخت انیمیشن زیاد است، در حال حاضر نرم افزارهای مختلف انیمیشن همچون لومیون، وی ری و کرونا است و در آینده نیز نرم افزار آنریل وارد بازار کار انیمیشن سازی می شود.

 

انیمیشن معماری

کاربرد انیمیشن معماری

انیمیشن معماری برای ایجاد یک انیمیشن یا تصویر متحرک از اجزای یک پروژه معماری است، در واقع کاربرد این انیمیشن مختص به نمایش ابعاد گوناگون پروژه معماری می باشد که می تواند به فضای داخلی یا خارجی پروژه مربوط باشد.

در واقع طراحان انیمیشن ساز برای انیمیشن معماری تصاویر پروژه معماری را به گونه ای در کنار یکدیگر قرار می دهند گویا آن تصاویر یک ویدئوی واقعی است غافل از آن که هر آنچه در این انیمیشن دیده می شود تنها عکس های با کیفیتی است که از پروژه معماری گرفته شده است و خلق آن از طریق کامپیوتر انجام گرفته است.

طراحی انیمیشن معماری

در آمد زایی انیمیشن معماری

به طور کلی انیمیشن مقوله ای است که در دنیای امروز به یک حرفه در آمد زا تبدیل شده است، از این رو انیمیشن معماری نیز مقوله است در آمد زا که معماران علاقه مند به کار هنری می توانند برای نمود بهتر پروژه های خود علاوه بر ساخت ماکت، انیمیشن معماری را نیز برای پروژه ایجاد نمایند، در واقع زمانی که انیمیشن مذکور به همراه پلان و ماکت معماری ارائه می شود کیفیت ارائه پروژه معماری نیز افزایش می یابد.

حرفه انیمیشن معماری به صورت یک شغل در آمد زا می تواند مورد استفاده پروژه های معماری دانشجویی باشد که امروزه با استقبال زیادی نیز همراه است، در واقع هنر این انیمیشن برای گروه معماران به یک ضرورت تبدیل شده و بهتر است هر معماری یک برنامه انیمیشن سازی را برای ساخت انیمیشن های خود به صورت مبتدی یا پیشرفته استفاده نماید.

انیمیشن معماری

روش طراحی انیمیشن معماری

برای طراحی این انیمیشن باید توجه داشته باشید که روش طراحی آن به گونه ای است که تصاویر مختلف ماکت یا پروژه معماری تحت زاویه یک دوربین قرار دارند و در آن حالت دوربین شروع به چرخش در فضای بیرون یا درون پروژه می کند.

پدیده به وجود آمده برای دقایقی کوتاه، مخاطب را به داخل یا بیرون فضای پروژه معماری دعوت می کند و مخاطب هم با دیدن آن به حس جالب حضور در فضای پروژه معماری دست می یابد، انیمیشن معماری با روش بیان شده یک فیلم متحرک از تصاویر مشابه و نزدیک به هم است که با روش های کامپیوتر خلق می شود.

انیمیشن معماری

در آمد زایی انیمیشن سازی در ایران و سایر کشور های جهان به صورت همه گستر بوده و حرفه انیمیشن سازی را به یک حرفه جهانی در میان معماران تبدیل کرده است، این حرفه برای نمایش جذاب تر انواع مختلف پروژه های ساختمانی به کار می رود و بسیار هم کاربر پسند است.

جالب است بدانید برخی از نرم افزار های انیمیشن سازی برای معماری مناسب تر است و جلوه واقعی تری از ویدئوی ایجاد شده در انیمیشن را به تصویر می کشد، بر همین اساس نرم افزار های خاص برای ساخت انیمیشن معماری تعداد معدودی است و کسانی که بتوانند از آن نرم افزار های خاص استفاده نمایند می توانند در آمد نسبتاً بالایی را داشته باشند.

به عنوان مثال نرم افزار های تری دی مکس در ساخت این نوع از انیمیشن بسیار واقعی است در حالی که نرم افزار وی ری یا لومیون با ابزار های ساده تر اندکی غیر واقعی و نزدیک به ظاهر کارتنی هستند، شرکت های معماری زیادی هستند که به تولید انیمیشن معماری پرداخته اند و با کیفیت های بالایی خروجی پروژه را به نمایش می گذارند.

در حقیقت کار اصلی شرکت های معماری برای این انیمیشن پرزنت شدن بهتر طرح معماری است، این نکته تا حدی اهمیت دارد که بازار اصلی پروژه با تبلیغ فیلم کوتاه آن می تواند تأثیر فراوانی در آینده پروژه معماری داشته باشد.

روند پروژه‌های مهان